ТРАДИЦІЙНЕ ВБРАННЯ


УКРАЇНСЬКЕ НАРОДНЕ ВБРАННЯ


     Вишивка — один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами; один із найпоширеніших видів ручної праці українських жінок і, зокрема, дівчат. Вишивку вживають в українському народному побуті передусім на предметах одягу, в основному на жіночих і чоловічих сорочках. Крім того, вишивки поширені на предметах домашнього вжитку, як наліжники, обруси, наволочки, рушники тощо.

Традиційні орнаменти, стилі



Узори:
·         геометричних елементів в українській вишивці (ялинка, ромби, кола, хрести, хвилясті лінії води, геометричний меандр, горизонтальні знаки землі),
·         зображенням тварин: кінь

•        птахів: голуби, журавлі, качки, півні
•        рослин (дерево життя — верба, дуб, явір та ін.; листя, плоди, «гарбузові листя», «хмелик»
•        квіти: «барвінок», лілея, троянда (рожа)
•        змії
•        людей із ромбоподібними тулубами, хрестоподібними головами
•        комахи: «зозулька», «бджілка», «павучок».

В Україні налічувалось близько 100 видів і технічних прийомів вишивання (гладь, хрестик, низь, мереження, бігунець, плетіння тощо).

     Композиційне вирішення української вишивки відзначається безмежною фантазією, колоритом. І все ж переважає стрічкова, букетна і вазонна композиції. Відповідно до етнографічних особливостей вишиванки виявляють чимало регіональних відмінностей. Притому, українські 
Результат пошуку зображень за запитом "вишиванка"вишиванки мають один спільний для всіх земель 
стиль, так що їх неважко розпізнати серед
 вишиванок інших народів — слов'янських 
і неслов'янських. Архаїчні зразки, звичайно
 одного кольору, відомі були на Поліссі, Волині й Бойківщині.
     Строго геометрична низь поширена на Гуцульщині, Поділлі, Полтавщині.
Сильно стилізовані рослинні мотиви властиві для Побужжя, Волині, Поділля, Буковини. Більше рослинного характеру, з натуралістичним і мальовничим трактуванням вишиванки Київщини і особливо Полтавщини. Мережка і загалом ажурні вишиванки відомі на Полтавщині, середньому Поділлі й Покутті.



     Кольори української вишиванки загалом відомі в обмеженій кількості й гармонійних сполуках. Найбільше уживані чорна і червона барва або чорна, червоногаряча і жовта. Часами долучають також зелену й синю. Рідко вживаються срібна, золота і сіра нитки. Взагалі багатство барв збільшується з півночі на південь.

     Вишивка — це не тільки майстерне творіння золотих рук народних умільців, а й скарбниця вірувань, звичаїв, обрядів, духовних прагнень, інтелекту українського народу.


Автор статті : Студентка групи ПО-24 
Лозанчин Антоніна Валентинівна


Немає коментарів:

Дописати коментар